Yurtlar

      

Yurt Olanakları

Boğaziçi Üniversitesi Yurtları, Gençlik ve Spor Bakanlığı Yükseköğrenim Özel Barınma Hizmetleri Yönetmeliği ile Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Yurtları Yönergesi hükümleri çerçevesinde yönetilmekte ve denetlenmektedir. Yurtlarımız Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde yer aldığından Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ile bağlantısı yoktur.

Boğaziçi Üniversitesi Güney, Kuzey, Kandilli, Anadolu Hisarı ve Kilyos Sarıtepe Kampüsleri içinde yer alan yurtlarımız 7 ayrı binadan oluşmaktadır.

Tüm yurt binaları kampüs alanında bulunmaktadır. Yurt binaları içinde ders çalışma salonları, ücretsiz çamaşırhane, ibadethane, kablolu ve kablosuz internet erişimi bulunmakta ve 24 saat sıcak su hizmeti verilmektedir. Tüm yurtlarda, 24 saat vardiya sistemi ile çalışan danışma personeli bulunmaktadır. Öğrenci yaşam alanı olan tüm yurt odalarının ve ortak alanların temizliği ise haftanın 6 günü deneyimli personeller tarafından yapılmaktadır.

Oda Tipi Yurtlar

1. Erkek Yurdu ve 1. Kız Yurdu (Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu) ve Anadolu Hisarı Yurdu: Bu yurtlarda ikamet alanları, odalar şeklinde düzenlenmiştir. Yurtlarda kablosuz internet, 24 saat sıcak su, ahşap mobilya ranza, elbise dolabı, masa, sandalye, kitaplık ve buzdolabı bulunmaktadır. Katlarda yer alan banyo ve tuvaletler öğrenciler tarafından ortak kullanılmaktadır.

Daire Tipi Yurtlar

3. Kilyos Yurdu, 3. Kuzey Yurdu, 4. Kuzey Yurdu, Kandilli Yurdu: Bu yurtların ikamet alanları mutfak, banyo ve tuvaleti içinde olan daireler şeklinde düzenlenmiştir. Dairelerde kablosuz internet, 24 saat sıcak su, ahşap mobilya ranza, elbise dolabı, masa, sandalye, kitaplık ve buzdolabı yer almaktadır. Engelli öğrencilerimiz için daire tipi yurtlarda ortopedik odalar bulunmaktadır.

YurtCinsiyetKapasiteYerleşke

1. Erkek Yurdu

Erkek457

Güney

1. Kız Yurdu (Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu)

Kız281

Güney

3. Kuzey Yurdu

Kız558

Kuzey

4. Kuzey Yurdu

Erkek451

Kuzey

3. Kilyos Yurdu

Erkek544

Kilyos

Kandilli Yurdu - A Blok (Hazırlık)

Kız277

Kandilli

Kandilli Yurdu - B Blok (Hazırlık)Erkek279

Kandilli

 Toplam2809 

 

Detaylı bilgi için: www.yurtlar.bogazici.edu.tr