Yurtlar
Boğaziçi Üniversitesi Yurtları, Gençlik ve Spor Bakanlığı Yükseköğrenim Özel Barınma Hizmetleri Yönetmeliği ve Boğaziçi Üniversitesi Öğrenci Yurtları Yönergesi hükümlerine göre yönetilir ve denetlenir. Üniversite bünyesindeki yurtlar Güney, Kuzey, Kandilli, Anadolu Hisarı ve Kilyos Sarıtepe kampüslerinde yer almakta ve toplamda 7 binadan oluşmaktadır.
Yurtlarda çamaşırhane, ibadethane, çalışma salonları, kablolu ve kablosuz internet, 24 saat sıcak su gibi olanaklar mevcuttur. Ayrıca, tüm yurtlarda 24 saat vardiya sistemi ile çalışan danışma personeli bulunur.
Yurtlarımızın oda yerleşimleri 2 şekildedir. Bunlar;
Oda Tipi Yurtlar: Hamlin Hall Yurdu, Theodorus Hall Yurdu ve Anadolu Hisarı Yurdu: Bu yurtlarda ikamet alanları, odalar şeklinde düzenlenmiştir. Yurtlarda kablosuz internet, 24 saat sıcak su, ahşap mobilya, ranza, elbise dolabı, masa, sandalye, kitaplık ve buzdolabı gibi olanaklar bulunmaktadır. Banyo ve tuvaletler katlarda yer alır ve öğrenciler tarafından ortak kullanılır.
Daire Tipi Yurtlar: 3. Kilyos Yurdu, 3. Kuzey Yurdu, 4. Kuzey Yurdu, Kandilli Yurdu: Bu yurtların ikamet alanları mutfak, banyo ve tuvaleti içinde olan daireler şeklinde düzenlenmiştir. Dairelerde kablosuz internet, 24 saat sıcak su, ahşap mobilya, ranza, elbise dolabı, masa, sandalye, kitaplık ve buzdolabı gibi olanaklar bulunmaktadır. Engelli öğrenciler için daire tipi yurtlarda ortopedik odalar bulunmaktadır.
Yurt Adı | Cinsiyet | Kapasite | Yerleşke |
Hamlin Hall Yurdu | Kadın | 457 | Güney |
Theodorus Hall Yurdu | Erkek | 281 | Güney |
3. Kuzey Yurdu | Kadın | 558 | Kuzey |
4. Kuzey Yurdu | Erkek | 451 | Kuzey |
3. Kilyos Yurdu | Erkek | 544 | Kilyos |
Kandilli Yurdu | Erkek | 556 | Kandilli |
Anadolu Hisarı Yurdu | Kadın | 480 | Anadolu Hisarı |
Toplam Kapasite: 3327 kişi
Öğrenci yaşam alanı olan tüm yurt odalarının ve ortak alanların temizliği ise haftanın 6 günü deneyimli personeller tarafından yapılmaktadır.
Kuzey Kampüs içerisinde, 706 kişilik kapasiteye sahip İPKB (İstanbul Proje Koordinasyon Birimi) yurdu inşaatı hızla devam etmektedir. Bu yeni yurt binası, 2024-2025 akademik yıl bahar dönemine yetiştirilmek üzere çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir. Öğrencilerin daha geniş ve modern bir konaklama deneyimi yaşamaları için bu proje büyük bir önem taşımaktadır.
Kilyos kampüsü içerisinde bulunan 1. Kilyos yurdunda deprem güçlendirme çalışmaları hızla ilerlemektedir. Bu çalışmaların yakında tamamlanması planlanmaktadır. Yapılan güçlendirme çalışmalarıyla birlikte, öğrencilerin güvenliği ve konforu en üst düzeye çıkarılmış olacak, böylece bu yurt binası uzun yıllar boyunca sağlam bir şekilde kullanılabilecektir.
Detaylı bilgi ve başvurular için yurtlar.bogazici.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.