SineBU

     

Boğaziçi Üniversitesi Sinema Salonu - SineBU

Sinema sektörü standartlarına sahip, 154 kişi kapasiteli sinema salonu, 2015 yılında SineBU adıyla vizyon filmleri göstermeye başlamış, aynı zamanda akademik kullanım ve öğrenci kulübü faaliyetlerinin hizmetine girmiştir.

Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü (BÜ(S)K) tarafından projelendirilen ve Başka Sinema işbirliği ile hayata geçirilen SineBU, Türkiye ve Dünya sinemasından en seçkin vizyon filmlerini haftanın 5 günü kampüse taşımaktadır. Gösterdiği performans ile SineBU EUROPA CINEMAS ağına katılan İstanbul'daki 3 salondan 1'i olmayı başarmıştır. Bu sayede SineBU yıllık performasına bağlı olarak EURIMAGES fonundan hibe almakta ve üniversite bütçesine fazladan katkıda bulunmaktadır.

Sadece Boğaziçi Üniversitesi mensupları ve öğrencilerine değil tüm İstanbul halkına açık bir mekân olarak hizmet veren SineBU, “Sesli Betimleme” altyapısı ile görmeyen izleyicinin 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesinde başlatılan Sesli Betimleme yönteminin sinema salonunda uygulanmasıyla birlikte, görme engelli izleyiciler sesli betimleme seçeneği sunulan seanslarda tüm izleyicilerle aynı anda film izleme imkânına sahip olmuşlardır. ABD ve İngiltere gibi ülkelerde seyir eşitliği sağlamayı amaçlayan ve alışıldık bir hizmet haline gelen bu uygulamaya Türkiye’de ilk yer veren sinema salonu SineBU olmuştur.

Vizyona giren arthouse/bağımsız filmlerin iyi örneklerinin izlenebileceği SineBU, üniversitedeki diğer öğrenci kulüplerinin kullanımına da açıktır ve film galaları, söyleşiler, film atölyeleri, Engelsiz Filmler Festivali gibi etkinliklere de ev sahipliği yaparak geleceğin sinemacıları için alternatif bir mekân olmayı hedeflemektedir.

Detaylı bilgi ve gösterim takvimi için: https://sinebu.bogazici.edu.tr/