Spor Olanakları

     

Spor Olanakları

Boğaziçi Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü’nce her yarıyılda bini aşkın öğrenciye on bir spor dalında dersler açılır. Yaklaşık 150 yıllık bir geçmişe sahip üniversitemizde spora geleneksel olarak önem verilmektedir. Üniversitemiz gerek okul içi sportif faaliyetler, gerekse bu faaliyetlere katılan öğrencilerin sayısına bakıldığında ülkemizde ilk sıradadır.

Fakülteler arası turnuvalar, atletizm yarışlarının yapıldığı “field day” ve ulusalararası “sports fest”  gibi organizasyonlar her yıl yapılmaktadır.

Üniversitemizde öğrencilerimiz otuz üç spor dalında faaliyetlere katılma imkanına sahiptir. Bu dallar alfabetik sırayla şöyledir: aikido, amerikan futbolu, atletizm, badminton, basketbol, beyzbol, eskrim, futbol, hentbol, judo, kayak, kürek, masa tenisi, okçuluk, snowboard, step, surf boat, sutopu, tekvando, tenis, ultimate frisbee, voleybol, yelken ve yüzme. Ayrıca dağcılık, mağaracılık, briç, havacılık ve sualtı kulüplerinde faaliyetler çok aktif ve başarılı şekilde sürdürülmektedir. Toplamda kadın-erkek58 adet takım faaliyet göstermektedir.

Üniversitemizin sahip olduğu spor tesisleri dört kampüsümüze dağılmıştır. Alibeyköy barajı kıyısında da kürek ve su sporları için bir kayıkhanemiz mevcuttur. Tesislerimiz arasında 1500 kişilik kapalı tribünlü uçaksavar stadyumun içindeki çim futbol sahası, altı kulvarlı nizami tartan atletizm pisti ve yirmi kişilik fitness salonu yer alır. 1000 seyirci kapasiteli uçaksavar spor salonu voleybol, basketbol ve hentbol oynamaya elverişlidir. Türkiye’de basketbolun ilk oynandığı saha olan Dodge Hall ile birlikte biri kapalı ikisi açık üç adet tenis kortumuz ve bir adet açık basketbol sahamız Güney kampüste yer almaktadır. Dans, step, aerobik gibi faaliyetlere uygun çok amaçlı bir salonumuz da Dodge Hall altında mevcuttur.

Bebek kapısı girişinde bir açık yüzme havuzu ve Hisar Kampüste kapalı yüzme havuzumuz vardır. Kilyos Sarıtepe kampüsümüzdeyse 500 seyirci kapasiteli kapalı spor salonu, açık futbol ve voleybol  tesislerinin yanı sıra Karadeniz’de yüzme ve surf boat yapma imkanı vardır.

Detaylı bilgi için: www.pe.bogazici.edu.tr