Yönetim Bilişim Sistemleri
Türkiye'de Boğaziçi Üniversitesi'nde ilk Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü olarak 1995 yılında kurulan bölümümüz Yönetim Bilimleri Fakültesi altında faaliyetlerini sürdürmektedir. Yüksek Lisans ve Doktora programlarımızda mevcuttur. Bilişim ve işletme konularını sentezleyen bölümümüzde hedefimiz, dünya ile bütünleşmiş dinamik kadromuz ve gelişmiş teknik altyapımızla öğrencilerimize kaliteli bir eğitim vererek bilişim konusunda uzmanlar ve yöneticiler yetiştirmektir.
Lisans eğitiminin ilk iki yılı, ağırlıklı olarak bilişim sistemleri ve teknolojileri, bilgisayar ağları, yazılım ve donanım, veri tabanları gibi bilgisayar ve bilişimle ilgili dersler ile yönetim, muhasebe, ekonomi, finans, pazarlama gibi temel işletme konularındaki derslerden oluşmaktadır. Son iki yılda ise bu konuların bütünleştirilip, uygulama ve projelerle desteklendiği sistem geliştirme, karar destek sistemleri, bilişim sistemleri yönetimi, kurum bilişim sistemleri gibi dersler yer almaktadır. Ayrıca öğrencilerimize geniş bir yelpazede seçmeli dersler sunulmaktadır. Yaz aylarında 60 gün staj olanağı bulan öğrencilerimiz mezun olduklarında mühendislik alanlarında olduğu gibi İngilizcesi “Bachelor of Science” olan lisans derecesi sahibi olmaktadırlar.
Bilgisayar kullanımı gerektiren tüm derslerin laboratuvar ortamında yapıldığı bölümümüzde laboratuvarın donanım, yazılım altyapısı düzenli olarak güncellenmektedir. Ayrıca derslerin verildiği sınıflar da teknolojinin son yenilikleri ile donatılarak en etkin ve verimli eğitim ortamı sağlanmaktadır.
Lisansüstü Eğitim
Türkiye’nin ilk YBS yüksek lisans programı 2004 yılında B.Ü. YBS bölümünde açılmıştır. Yüksek Lisans programının amacı bilimsel altyapıya sahip uzmanlar yetiştirmek ve araştırma çalışmalarına katkıda bulunmaktır. Programa dört yıllık lisans eğitimi almış olan herkes başvurabilir, mezun olunan bölümle ilgili bir kısıtlama yoktur. Aynı zamanda, İşletme Bilişim Sistemleri İkinci Öğretim Tezsiz ve Tezli Yüksek Lisans Programımız da bulunmaktadır.
Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Doktora Programı hızla gelişmekte olan bilişim sistemleri yönetimi alanında uzmanlaşmış akademisyenler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Türkiye’de bu alandaki ilk doktora programı olarak 2013 yılında açılmış, 2018 yılında da ilk mezunlarını vermiştir.
Yüksek lisansa devam etmek isteyen mezunlarımız yurt dışında ve yurt içinde önde gelen üniversitelerde yüksek lisans ve doktora yapmaktadır. İş hayatına atılan mezunlarımız ise, başta yönetim danışmanlık firmaları ve Finans Sektörü olmak üzere, büyük kuruluşların sistem ve yazılım geliştirme, bilgi teknolojisi gibi departmanlarında veya donanım ve yazılım şirketlerinde, Sistem Analisti ve Tasarımcısı, veri analisti/bilimcisi, siber güvenlik uzmanı, Mobil Uygulama Geliştirici/Programcı, Bilgi Sistemleri Yöneticisi, Proje Uzmanı/Yöneticisi, IT Uzmanı/Yöneticisi, İş Analisti, Pazarlama Uzmanı/Yöneticisi, Finans Uzmanı ve Yöneticisi, İnsan Kaynakları Uzmanı/Yöneticisi, bilgi sistemleri denetçisi gibi pozisyonlarda çalışmaktadır.
1. DÖNEM |
| 2. DÖNEM |
|
MIS 111 | Ekonomi I | MIS 112 | Ekonomi II |
MIS 113 | Yönetim ve Organizasyon | MIS 116 | Pazarlama Prensipleri |
MIS 125 | Bilişim Sistemleri ve Teknolojilerine Giriş | MIS 132 | Nesneye Yönelik Programlama |
MIS 131 | Algoritmalar ve Programlamaya Giriş | MIS 134 | Veritabanına Giriş |
MATH 101 | Analiz I (Matematik Bölümünden) | MATH 201 | Matris Teorisi (Matematik Bölümünden) |
UNRE -- | Serbest Seçmeli | UNRE -- | Serbest Seçmeli |
3. DÖNEM |
| 4. DÖNEM |
|
MIS 211 | Finans Muhasebesi | MIS 212 | Yönetim Muhasebesi |
MIS 213 | İstatistik | MIS 224 | Araştırma Yöntemleri |
MIS 233 | Web Tabanlı Uygulama Programlama | MIS 228 | Yönetimsel İletişim |
MIS 251 | Bilgisayar Donanımı ve Sistem Yazılımı | MIS 252 | İşletmelerde Veri İletişimi |
HSSE -- | Sosyal Bilimler Seçmelisi | HSSE -- | Sosyal Bilimler Seçmeli Ders |
TK 221 | Türkçe I | TK 222 | Türkçe II |
Zorunlu Yaz Stajı | |||
5. DÖNEM |
| 6. DÖNEM |
|
MIS 321 | Sistem Analiz ve Tasarımı | MIS 316 | Finans |
MIS 331 | Veri Madenciliği | MIS 326 | Nesne Yönelimli Modelleme |
MIS 335 | Veritabanı Sistemleri | MIS 336 | İşletme Uygulaması Geliştirme |
MIS 353 | Siber Hukuk | MIS 344 | Karar Vermede Sayısal Analiz |
COME -- | Tamamlayıcı Seçmeli Ders | MIS 346 | Kurumsal Bilgi Sistemleri |
HTR 311 | Atatürk İlkeleri ve Devrim Tarihi I | HTR 312 | Atatürk İlkeleri ve Devrim Tarihi II |
Zorunlu Yaz Stajı | |||
7. DÖNEM |
| 8. DÖNEM |
|
MIS 433 | Bilişim Sistemi Proje Yönetimi | MIS 422 | Elektronik İşletme Yönetimi |
MIS 441 | Müşteri İlişkileri Yönetimi | MIS 432 | Tedarik Zinciri Yönetimi |
MIS 463 | İşletmelerde Karar Destek Sistemleri | MIS 492 | Proje |
MIS 481 | Bilişim Yönetim Sistemi Seminerleri | DPTE -- | Bölüm Seçmelisi |
DPTE --/ COME -- | Bölüm Seçmeli Dersi / Tamamlayıcı Seçmelisi | DPTE -- | Bölüm Seçmelisi |
DPTE -- | Bölüm Seçmelisi |
|
*(Blok zincir, Uygulamalı Makine Öğrenmesi, Nesnelerin İnterneti, Bulut Bilişim, İnsan Makine İletişimi, Bilgi Teknolojileri Yönetişimi ve Denetimi, Derin Öğrenme, Yönetim Organizasyonu, Finansal Teknolojiler, Mobil Uygulama Geliştirme)
Turizm İşletmeciliği ve Uluslararası Ticaret bölümleri ile çift anadal programları sunulmaktadır.
YBS bölümü üniversite içi diğer bölümlerle yandal imkânı sunmaktadır.
İstatistikler
- Benzetim Modellemesi
- Bilgi Teknolojileri Yönetişimi ve Denetimi
- Bilgisayar Ağları ve İletişim
- Bilişim Proje ve Süreç Yönetimi
- Bilişim Sistemleri Analiz, Tasarım Geliştirme
- Blokzincir, NFT, Metaverse
- Bulut Bilişim
- Dijital İşletmeler
- Dijital Pazarlama
- Elektronik İş ve Ticaret Modelleri
- Finansal Teknolojiler
- Karar Destek Sistemleri
- Kurumsal Bilgi Yönetimi
- Siber Güvenlik
- Tedarik Zinciri Yönetimi
- Veri Analizi, Sayısal Yöntemler, Veri Madenciliği
- Yapay Zekâ, Makine Öğrenmesi, Derin Öğrenme